Jste zde: orlenunipetroldoprava.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Úspěšný rok 2021 pro společnost ORLEN Unipetrol Doprava: objem přepraveného zboží meziročně zvýšila o pětinu a v elektrické trakci realizovala již 59 % přeprav
Velikost textu:  A AA
Úspěšný rok 2021 pro společnost ORLEN Unipetrol Doprava: objem přepraveného zboží meziročně zvýšila o pětinu a v elektrické trakci realizovala již 59 % přeprav

09-02-2022  

Železniční dopravce ORLEN Unipetrol Doprava prožil navzdory všudypřítomné pandemii koronaviru úspěšný rok. Společnost se dokázala vyrovnat s řadou nepříznivých externích vlivů a i díky synergii s mateřskou skupinou ORLEN, která je největší společností ve střední a východní Evropě, přepravila celkem 3 166 209 tun produktů, což znamená meziroční nárůst o 20 %. Klíčový ukazatel výkonnosti zahrnující i ujetou přepravní vzdálenost vzrostl o 15 % na 1 604 350 480 hrubotunokilometrů. Rozvoj společnost zaznamenala také ve zvyšování podílu přepravy v elektrické trakci. Poměr tohoto státem podporovaného ekologického typu dopravy vzrostl o 9 % na aktuálních 59 %.

„Těší mě, že se nám podařilo vyrovnat s řadou nepříznivých situací vyvolaných pandemií, jakými byla třeba omezená propustnost hranic nebo nedostatek kvalifikovaného personálu. V průběhu loňského roku však docházelo k postupnému navyšování přepravy. Jsem optimista a očekávám, že zlepšování bude pokračovat také v letošním roce,“ uvedl Ryszard Pilch, místopředseda skupiny ORLEN Unipetrol, do které patří i společnost ORLEN Unipetrol Doprava.

Důležitou roli v rozvoji společnosti hrají investice do bezpečnosti a obnovy vozového parku. „V loňském roce jsme převzali již pátou elektrickou lokomotivu Vectron, kterou brzy doplní šestá lokomotiva. Díky tomu můžeme společně s postupující elektrifikaci tratí obsluhovat stále více lokalit a zvyšovat tak podíl přepravy realizované v závislé trakci. Spotřeba energie moderních lokomotiv Vectron je ve srovnání s tradičními dieselovými lokomotivami přibližně na poloviční úrovni. Také díky tomu jsme získali od Ministerstva dopravy České republiky zpětnou dotaci za rok 2020 ve výši 4,3 milionu korun na pokrytí nákladů spojených s nákupem a využíváním elektrické energie z obnovitelných zdrojů,“ vysvětlil Jaroslav Dvořák, jednatel společnosti ORLEN Unipetrol Doprava.

ORLEN Unipetrol Doprava disponuje 29 lokomotivami zajišťujícími tuzemskou i mezinárodní přepravu. V oblasti mezinárodní přepravy dlouhodobě funguje významná výměna zboží mezi společnostmi z mezinárodní skupiny ORLEN. Společnost dlouhodobě investuje do bezpečnosti, když postupně vybavuje svoji flotilu dieselových lokomotiv nejmodernějším evropským zabezpečovacím systémem ETCS. Celá flotila lokomotiv 753.7 „Brejlovec“ získá evropský zabezpečovací systém do konce prvního pololetí roku 2023.

Společnost ORLEN Unipetrol Doprava patří do mezinárodní skupiny ORLEN. V oblasti železničního trhu nabízí široké portfolio služeb. Vedle transportu chemických produktů se zaměřuje také na spedici, pronájem železničních vozů, na opravárenské a čisticí služby a na konzultační činnost. V současné době patří mezi přední železniční nákladní dopravce v České republice.

                   
 
 
Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku. V Česku Benzina ORLEN provozuje 424 stanic a je největším řetězcem. Na Slovensku je Benzina ORLEN od svého vstupu v roce 2019 jedním z nejrychleji rostoucích řetězců a v současnosti má ve své síti již 22 stanic. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. ORLEN Unipetrol zaměstnává téměř 5 000 lidí a je aktivní v oblasti společenské odpovědnosti. Svou pozornost věnuje iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. 

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL