Jste zde: orlenunipetroldoprava.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  V roce 2012 tržby Unipetrolu vzrostly o 10 % na 107 miliard
Velikost textu:  A AA
V roce 2012 tržby Unipetrolu vzrostly o 10 % na 107 miliard

23-01-2013  

  • ​EBIT očištěný o jednorázový vliv dosáhl za rok 2012 kladné hodnoty 372 milionů korun 
  • Objem zpracované ropy 3927 kt v roce 2012 na úrovni roku 2011
  • Provozní výsledek za čtvrté čtvrtletí negativně ovlivněn zaúčtováním snížení hodnoty fixních aktiv
  • BENZINA v roce 2012 zprovoznila dvě prémiové čerpací stanice BENZINA PLUS a bezobslužnou čerpací stanici Expres 24

Výsledky skupiny Unipetrol byly v roce 2012 ovlivněny jednorázovým zaúčtováním snížení hodnoty fixních aktiv rafinérského segmentu v hodnotě -4,386 miliardy korun. Společnost tak dosáhla provozního výsledku (EBIT) -4,014 miliardy Kč, při obratu 107,281 miliardy Kč. Čistá ztráta ve stejném období dosáhla hodnoty 3,414 miliardy Kč.

„Rozhodli jsme se přistoupit k zaúčtování jednorázového snížení hodnoty fixních aktiv rafinérského segmentu, v důsledku zhoršení externího rafinérského prostředí. EBIT očištěný o tento jednorázový vliv v roce 2012 dosáhl kladné hodnoty 372 milionů korun,“ řekl místopředseda představenstva Unipetrolu Piotr Wielowieyski a dodal: „Nejlepší výsledky vykázal za rok 2012 petrochemický segment, zejména s ohledem na velmi dobrou výkonnost ve čtvrtém čtvrtletí. Maloobchodní segment v loňském roce vygeneroval EBIT 207 milionůkorun, ačkoliv zaznamenal nižší prodejní objemy, a to především u benzínu. Jedním z důvodů tohoto stavu je nárůst dovozů pohonných hmot v rámci šedé ekonomiky.“

rafinérském segmentu dosáhl v roce 2012 objem zpracované ropy 3927 kt, což je hodnota srovnatelná s rokem 2011 (3942 kt). Využití rafinérských kapacit v roce 2012 vzrostlo o 5 % v meziročním srovnání a dosáhlo úrovně 82 %. Provozní výsledek rafinérského segmentu ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl -4,806 miliardy korun, zejména s ohledem na jednorázové snížení hodnoty aktiv. Mezi další faktory, které ovlivnily výsledek ve čtvrtém čtvrtletí, patří významný nárůst dovozů pohonných hmot v rámci šedé ekonomiky, nižší objem zpracované ropy (-7 % mezikvartálně) nebo nižší prodejní objemy, zvláště v případě benzínu, způsobené sezónností. Silnější kurz koruny vůči dolaru měl rovněž negativní vliv na ziskovost. Naopak pozitivně se do výsledku rafinérského segmentu promítl vyšší průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural.

Provozní výsledek petrochemického segmentu za čtvrté čtvrtletí loňského roku činí +432 milionůkorun. Výsledek pozitivně ovlivnila výrazná stabilizace externích tržních podmínek ve smyslu cen ropy a cen petrochemických surovin. Kladný EBIT společnost vykázala i díky výsledkům interních optimalizačních projektů. V rámci srovnání s předcházejícím čtvrtletím Unipetrol zaznamenal vyšší modelovou marži z olefinů, která byla částečně kompenzována nižší modelovou marží z polyolefinů. Prodejní objemy petrochemických produktů meziročně vzrostly o 17 % na úroveň453 kt ve čtvrtém čtvrtletí, zejména díky vyšší poptávce po polymerech a cyklické zarážce v litvínovském provozu na přelomu 3. a 4. kvartálu 2011. Zlepšenému výsledku napomohly také výrobní výpadky některých konkurentů. K 1. lednu 2013 došlo podle plánu k trvalému odstavení jednotky výroby močoviny v Litvínově.

Maloobchodní segment ve čtvrtém kvartálu 2012 vygeneroval provozní výsledek -25 mil. Kč. Velmi negativně se do výsledku promítl výrazný nárůst dovozů pohonných hmot v rámci šedé ekonomiky. Výsledek segmentu ovlivnily také nižší prodejní objemy, především u benzínu, a to v důsledku slabé sezónnosti, recese české ekonomiky a velmi ostré cenové konkurence na tuzemském trhu. Provozní výsledek segmentu ovlivnilo i jednorázové snížení hodnoty aktiv v hodnotě -40 milionů korun. Společnost zaznamenala vyšší jednotkové marže z benzínu, ale mírně nižší jednotkové marže z motorové nafty. Ve čtvrtém kvartálu BENZINA dokončila implementaci gastronomického konceptu STOP CAFE, když otevřela poslední z 88 plánovaných restaurací. Během prosince pak BENZINA zprovoznila dvě nové prémiové čerpací stanice BENZINA PLUS na dálnici D3 mezi Prahou a Českými Budějovicemi.


UNIPETROL, a.s., ovládá společnosti, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina Unipetrol je v České republice jedna z největších z hlediska obratu a zaměstnává téměř 4000 lidí.

Kontakt:
Mikuláš Duda
Manažer tiskového oddělení, UNIPETROL, a.s.
telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520
e-mail: mikulas.duda@unipetrol.cz

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL